Hej fina ni!
Idag var öns alla skolor/förskolor och fritids stängda och skatterna var hemma med pappan medans jag jobbade. Inget ledigt för min del alltså!
Nu var det ju längesedan jag bjöd på ett recept och nu ska ni få ett recept på en riktigt lättlagad vardagsfavorit som uppskattas av alla i familjen . Detta behövs för 4-5 portioner:
500-600 g nötfärs
2 msk tomatpuré
1 gul lök 1 vitlökslyfta
1 burk créme fraiche paprika/chili
2 dl naturell créme fraiche
4 dl grädde av valfri fetthalt
Smör & rapsolja att steka i
Salt & vitpeppar
400 g pasta av valfri sort
1 burk majs
200 g färska champinjoner
Skala och hacka lök och vitlök. Bryn den så att den förliste färg. Smula ner nötfärsen och låt den få färg. Skölj och ansa och skär champinjonerna i kvartar och stek dem med köttfärsen och löken.Tillsätt tomatpuré ,salt och vitpeppar, båda créme fraichesorterna samt grädden. Låt puttra en stund och koka pastan enligt paketets anvisningar. När pastan nästan är klar är det dags att röra ner majsen i köttfärsgrytan så de blir varma. Servera med den nykokta pastan.

Nu börjar klockan närma sig läggdags. Funderar starkt på att lägga mig i sängen och kika lite Netflix innan jag somnar. Imorgon är det torsdag och en dag närmare helg för min del, då jag har ledigt på fredag.
KRAM